forum    kartki    subskrypcja    kontakt   

SERWISY Forum Foto Imprezy Internet Kamery Kartki Kina Lokale Ogłoszenia Pozlinki Reportaże Tapety ZabawaANIMATOR 2009

data: 2009-07-06 2009-07-07 2009-07-08 2009-07-09 2009-07-10 2009-07-11
godzina: 11:00
miejsce: Poznań

W Poznaniu odbywać się będzie największe święto animacji w Polsce i jeden z większych tego typu festiwali w Europie. W dniach od 6 do 11 lipca Stolica Wielkopolski stanie się Stolica Światowej Animacji.

Program ANIMATORA 2009 obejmuje retrospektywy znakomitych twórców, premiery, pokazy specjalne, przeglądy tematyczne, koncerty, projekcje filmów z muzyka na żywo, projekcje plenerowe, spotkania z twórcami, wystawy, performance, warsztaty i specjalny program dla dzieci.

Obok retrospektyw takich autorów jak pionier animacji Alexander Alexeieff czy Jan Švankmajer, będziemy uczestniczyć w obchodach 80-lecia Kazimierza Urbanskiego, wybitnego twórcy i mistrza wielu pokoleń polskich animatorów. W cyklu Pionierzy Animacji, wielka atrakcja będzie The American Magic–Lantern Theater – amerykańska trupa pokazująca, że kino narodziło się na długo przed kinematografem.

Znów będziemy świadkami niezwykłego mariażu animacji i muzyki. Oficjalna inauguracja festiwalu stanie się pokaz ekspresjonistycznych filmów niemieckich, z towarzyszeniem grupy Compagnia d'Arte Drummatica z Włoch. Publiczność ANIMATORA\2009 obejrzy arcydzieło animacji, pierwszy europejski pełnometrażowy film animowany, Przygody księcia Achmeda Lotte Reiniger z muzyka na żywo zespołu Masala. Animowanie „na żywo” zaprezentuje Robert Turło, znakomity twórca teledysków, w towarzystwie rockowego zespołu Von Zeit.

Multimedialny koncert zaprezentuje w Poznaniu kultowe Chicago Underground, kornecisty Roba Mazurka. Swoje filmy z muzyka na żywo zaprezentuje David Ehrlich.

Jednym z najważniejszych gości w Poznaniu bedzie Yoram Gross – urodzony w Krakowie ojciec izraelskiego i australijskiego filmu animowanego oraz członek konkursowego jury.

Gwiazda tegorocznego festiwalu będzie także kultowy twórca z USA, Bill Plympton. Na festiwalu przedstawimy pełen przegląd jego twórczości, niektóre projekcje będą miały charakter otwartych dla publiczności master class. Premiery swoich filmów zaprezentują Timothy i Stephen Quay - nakręcone w Łancucie Inwentorium Sladów oraz Emily Hubley - The Toe Tactic.

Blok programowy Od patafizyki do Paniki poświęcony jest twórczości Alfreda Jarry i Rolanda Topora. Obejrzymy inspirowane Królem Ubu filmy animowane Jana Lenicy, filmy wg scenariusza Rolanda Topora, filmy dokumentalne o Rolandzie Toporze, spektakl lalkowy oparty na jego tekstach. Planowana jest także wystawa rysunków autorstwa Franciszki Themerson, inspirowanych dramatem Alfreda Jarry.

Wybitna krytyk filmowy, Jayne Pilling zaprezentuje obszerny przegląd dokonań animacji brytyjskiej, uzupełniony o pokaz pionierów animacji z Wielkiej Brytanii przygotowany przez Filmotekę Narodowa i British Film Institute. W ramach cyklu Festiwale zobaczmy dorobek festiwalu Animateka w Lublijanie.

ANIMATOROWI towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych, poznańskiego twórcy filmu animowanego, profesora ASP Hieronima Neumanna.

Podczas festiwalu prezentujemy nowatorskie filmy animowane Patricka Bokanowskiego, japońska animacje eksperymentalna oraz awangardowe, skandalizujące filmy kontrowersyjnej artystki Marioli Brillowskiej i jej uczniów.

Podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorzy nie zapominają o najmłodszych. Animator dla dzieci to warsztaty i pokazy filmów z całego świata.

II Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR\2009 to także druga odsłona Międzynarodowego Konkursu Filmów Animowanych, na który w tym roku zgłoszono ponad 300 filmów z 24 krajów. Międzynarodowe jury przyzna nagrodę Grand Prix – Złotego Pegaza w wysokości 60 tysiecy złotych.

Zakończeniem festiwalu jest jedyne w swoim rodzaju wydarzenie muzyczno – filmowe. Po raz pierwszy w Polsce i tylko w Poznaniu, niesamowite widowisko multimedialne Bring Me the Head of Ubu Roi (Przynieście mi głowę Króla Ubu), wg. „Króla Ubu” Alfreda Jarry, z muzyka na żywo w wykonaniu legendarnego amerykańskiego zespołu PERE UBU i animacjami Braci Quay.

Festiwalowe przestrzenie nie ogranicza się jedynie do sal kinowych (Kino Apollo, Kino Muza). Wiele wydarzeń, szczególnie projekcje z muzyka na żywo, odbywać się będą w specjalnej przestrzeni Klubu Festiwalowego na Starym Rynku miedzy Wielkopolskim Muzeum Wojskowym a Galeria Arsenał (Animacja i Muzyka, Kino o Północy). Scena na Pietrze, Sala Wielka CK Zamek, Galeria Arsenał to kolejne przestrzenie, w których realizowany będzie program Festiwalu.

Wszelkie informacje dotyczace twórców i filmów dostepne sa na stronie internetowej: www.animator-festival.com


zobacz inne imprezy w tym samym czasiestrona do wydruku

 

Serwis poznan4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za dokonane przez organizatorów imprez zmiany w harmonogramie.

 
 

 szukaj imprezy

  Lipiec 2018
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31


Sierpień 2018
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31


Fotoreportaże
Ive Mendes
Malta 2008
Malta 2008
Malta 2008
Nelly Furtado
Nelly Furtado
Apollo 440
Apollo 440
Blenders
Blenders
Roisin Murphy
Roisin Murphy
Sinead O'Connor
Sinead O'Connor
Patti Smith
Patti Smith
Vaya Con Dios
Vaya Con Dios
Kosheen
Kosheen
Ray Wilson
Ray Wilson
TSA
TSA