SERWISY   Foto Internet Kamery Kartki Ogłoszenia Pozlinki PYRYPY Reportaże Tapety Zabawa

        Poznańskie pomniki     

 

Jak każde miasto tak i Poznań budując pomniki czci swoich wielkich przodków, starając się w ten sposób stawiać ich za wzór kolejnym pokoleniom mieszkańców. Poniżej przedstawiamy Wam kilka pierwszych poznańskich pomników.
 

POMNIK POZNAŃSKIEGO CZERWCA 1956

pomnik znajduje się na pl. Mickiewicza, upamiętnia wydarzenia z czerwca 1956 roku, kiedy 100.000 mieszkańców Poznania w proteście przeciw sytuacji socjalnej wyszło manifestować na pl. Mickiewicza. Demonstracja zakończyła się krwawymi starciami ze służbami bezpieczeństwa - zginęło ponad 70 osób. 

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA

pomnik znajduje się na pl. Mickiewicza, obok Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jest to trzeci pomnik wieszcza, poprzednie stały: od 1859 r. w ogrodzie kościoła św. Marcina i od 1904 na dziedzińcu Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na ul. Mielżyńskiego.
 

POMNIK POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

pomnik znajduje się na skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi oraz ul. Wierzbięcice, upamiętnia powstanie wielkopolskie, które wybuchło 27 XII 1918. W trakcie powstania mieszkańcy Wielkopolski odbili z rąk niemieckich znaczną część regionu, dzięki czemu Wielkopolska weszła w skład tworzonego państwa polskiego.
 

POMNIK ARMII "POZNAŃ"

pomnik znajduje się na wzgórzu św. Wojciecha, upamiętnia poległych w czasie kampanii wrześniowej żołnierzy armii "Poznań" - głównie w czasie bitwy nad Bzurą.